Czym są strony responsywne (RWD)

responsive-examplesStrony responsywne (Responsive Web Design) to określenie techniki projektowania nowoczesnych stron internetowych tak aby wyglądały przejrzyście i ładnie, a zarazem w miarę możliwości jednakowo, na różnych urządzeniach. Począwszy od dużych ekranów czy telewizorów, kończąc na tabletach i smartfonach.

Jak sprawdzić czy strona jest responsywna ?

Jest na to bardzo prosty sposób. Wystarczy wejść na wybraną witrynę z wielu różnych urządzeń. Przetestuj swoją stronę internetową na komputerze stacjonarnym, laptopie i każdym innym urządzeniu, które to umożliwia. Można również zmniejszyć okno przeglądarki i dowolnie zmieniać jego rozmiar czy proporcje, obserwując przy tym czy strona wygląda ładnie i czytelnie.

Warto zapamiętać, że nawet urządzenia tego samego typu mogą różnie wyświetlać stronę internetową. To że witryna wyświetla się dobrze na Twoim telefonie nie znaczy, że będzie tak również u kolegi/koleżanki.

Dlaczego strona powinna być responsywna ?

W dzisiejszych czasach ilość urządzeń, poprzez które mamy dostęp do internetu, jest olbrzymia. Chyba każdy z nas ma codziennie styczność z przynajmniej kilkoma, a niemal wszystkie z nich mają inne parametry i właściwości (chociażby wielkość ekranu czy rozdzielczość).

Internet nie jest już kojarzony tylko z komputerami stacjonarnymi w domu czy pracy, jak to miało miejsce kilkanaście lat temu. Wręcz z każdym rokiem zwiększą się procent ludzi, którzy do przeglądania sieci używają urządzeń mobilnych takich jak tablety czy smartony. Już nawet sprzęty AGD są połączone z siecią, więc tylko czekać aż będziemy mogli podczas zaglądania do lodówki wyświetlać przepisy na ulubione potrawy.

Zły wygląd strony, lub wrażenie popsutej witryny potrafi zniechęcić każdego. Szczególnie wśród osób młodych, którzy w ciągłym pędzie szybko tracą cierpliwość. Dlatego własnie tak ważne jest aby strona internetowa była responsywna. Zapewni nam to oczekiwany efekt na większości urządzeń. Nie tylko tych używanych obecnie ale również takich, które dopiero się pojawią.

zepsuta-strona“Co zrobić gdy moja strona źle wygląda na komórce ?”

Takie pytanie słyszę dosyć często i odpowiedz jest różna w zależności od konkretnej strony internetowej. W przypadku stosunkowo nowych stron internetowych często nie jest to sprawa trudna ani bardzo czasochłonna, a co za tym idzie cena również będzie niska. Niestety w przypadku starszych witryn najczęściej pochłania to tyle pracy co zaprojektowanie i utworzenie nowej strony. Dlatego lepiej zastanowić się czy nie warto odwietrzyć wygląd swojej strony co z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na ilość odwiedzających ją osób.

Nowa strona to responsywna strona

Obecnie każda tworzona strona powinna być przystosowana do urządzeń mobilnych. Na zachodzie jest to już normą ale w Polsce wciąż nie należy to do standardów. Należy pamiętać aby wypytać, a wręcz wymagać tego od  swojego wykonawcy. Dobrze zaprojektowana strona powinna wyglądać dobrze na wszystkich najbardziej popularnych urządzeniach.

Autor: Adrian Krzyżanowski